Feminismus pohledem muže

Feminismus označuje spektrum ideologií, politických a sociálních hnutí, která si kladou za cíl definovat, zkoumat a dosáhnout politické, ekonomické a sociální rovnosti mezi gendery. Tato nerovnost dle feministické teorie vzniká v důsledku patriarchálního uspořádání společnosti založeného na genderových stereotypech a rolích. Součástí feministických snah je tak i kritika a boj s genderovou nerovností, sexismem a misogynií a analýza těchto mocenských vztahů.

Feministické hnutí bojuje za ženská práva, zahrnující práva žen volit, zastávat veřejnou funkci, pracovat a být za stejnou práci stejně platově ohodnoceny jako muži (gender pay gap), vlastnit majetek, právo na vzdělání, mateřskou dovolenou a stejná práva v manželství. Feministické hnutí se také zasazuje o legální přístup k reprodukčním právům, včetně přístupu k antikoncepci a interrupci, sociální integraci, genderově neutrální (nesexistický) jazyk a ochranu žen před znásilněním, sexuálním obtěžováním a domácím násilím. Přestože většina aktivit feministického hnutí v minulosti směřovalo k obhajobě ženských práv, novodobé feministky včetně bell hooks, tvrdí, že tyto aktivity ve výsledku napomáhají i mužské liberalizaci, protože tradiční genderové role škodí nejen ženám, ale právě i mužům (toxická maskulinita).

Historii feminismu lze rozdělit do tří vln, které přicházely v návaznosti na sebe. První vlna, která zahrnuje období od 19. století do počátku 20. století, dala vzniknout feminismu jako takovému a bojovala hlavně za právo žen volit a vlastnit majetek. Druhá vlna naproti tomu v reakci na celospolečenské změny v 60. let a 70. let debatu rozšířila o široké spektrum témat zahrnující sexualitu, rodinu, manželství, pracovní uplatnění, reprodukční práva a všeobecnou rovnost. Široká popularita, kterou si feminismus v této době získal, a s tím v ruku v ruce jdoucí prosazování se žen na vyšších pracovních postech, v armádě, mediích a ve sportu, z velké části díky aktivismu druhé vlny, také daly prostor k většímu zaměření se na problémy jako je domácí násilí a znásilnění. Během druhé vlny tak začalo vznikat mnoho azylových domů pro týrané ženy. Volání po nové vlně v reakci na vnitřní rozkoly v rámci feministického hnutí (zejména pohledu na pornografii, sex work, feminitu a sexismus) předznamenalo příchod třetí vlny, trvající od 90. let dodnes. Třetí vlna začala souběžně s rozvojem afroamerického a LGBTQ hnutí zdůrazňovat potřebu intersekcionality, to znamená, že zatímco feminismus druhé vlny se soustředil zejména na bílé ženy ze střední třídy a „ženskou zkušenost“ chápal jako univerzální, feminismus třetí vlny poukazuje na rozdílné problémy, zkušenosti a postavení žen na základě jejich etnicity, rasy a třídního postavení, ale i věku, sexuální orientace, genderové identity, handicapu a dalších. Zeširoka se také oproti předchozím vlnám soustředí na téma sexuálního obtěžování, genderu a boje s genderovými stereotypy a rolemi, jako prostředku, který podle některých feministek přispívá i k mužské liberalizaci.

Zdroj: Wikipedia

Chápu, že ženy mají svá práva stejná jako muži a je to správné. Rovnost pohlaví je ve 21. století naprostá samozřejmost. Pokud to tak není, je porušen zákon a potom je nutné jednat ve spolupráci s policií apod.

Osobně trochu nechápu, o čem je dnešní feminismus. Práva máme přeci všichni stejná. Ano, můžete oponovat, ze jsou drobné rozdíly. Např. žena nemůže být profesionálním hasičem. Tohle nechápu a myslím, že je to na žalobu státu k ústavnímu soudu pro diskriminaci, ale asi to ještě nikoho nenapadlo nebo neomezovalo.

Volební právo, víra, kultura, svoboda a demokracie ... Nikdo ženy neutlačuje. Pokud ano, je to záležitost pro policii a další státní orgány.

Co tedy vede ženy k tomu, že jsou diskriminovány?

Co může muž a nemůže žena?

Možná starý model rodiny, kde muž zajišťuje zabezpečení a materiální hodnoty a žena se stará o domácnost a děti? Ale tohle přeci není o feminismu, ale o tom, jak se domluví partneři. Nevidím osobně problém v tom postarat se o dítě (kromě kojení :-), uvařit, umýt nádobí apod. Pokud mám nějaké požadavky na společnou domácnost a partner/ka to neakceptuje, pak se nemusím odvolávat na feminismu. V tu chvíli se musí každý z nás rozhodnout, zda se domluvíme na kompromisu nebo spolu prostě nebudeme. Znovu opakuji, s feminismem to nemá vůbec nic společného.

Je to snad boj o stejné platy? To snad ne. Určovat platy podle pohlaví je protizákonné. Je tedy potřeba jednat okamžitě a nahlásit toto protiprávní jednání na nejbližší úřad práce, aby provedl důkladnou kontrolu v takové, mírně řečeno nečestné firmě šmejdů. V další řadě je to i to tom, kdo si umí a chce říct o peníze nebo je spokojený s tím, co navrhne zaměstnavatel.

Poslední dobou, hlavně u mladých lidí existuje určité spojení mezi feminismem a odmítáním se holit. Samolitr holit se můžeš a nemusíš. Je to tvé právo se rozhodnout. Není to ale opět feminismu, ale o rozhodnutí. Já vždycky říkám můžeš a nemusíš, ale obě varianty budou mít své následky.

Co oblečení? To určitě ne. Každý si může chodit třeba v pytli na brambory.

Nebo nemohou dělat kariéru? To je taky blbost. Je to o svobodném rozhodnutí.

Dokonce i mateřská se dá rozložit na muže a ženu. Není to v ČR tak zakotvené, jako např. ve Švédsku, ale možné to je. Tudíž ani zde se nedá mluvit o diskriminaci.

Nedostatečná ochrana před obtěžováním, znásilněním a domácím násilím? I tato trestná činnost je protizákonná. Což by se zdálo jako dostatečná ochrana. U tohoto problému je na vině stát, který sice chce ochránit ženy i muže před touto trestnou činností, ale není toho zatím účinně schopen. Opět je to odstrašujících případech. Tajní agenti, agenti provokatéři, volavky, tvrdé tresty, povinné léčení, video nebo zvukový záznam jako nezpochybnitelný důkaz u soudu a doživotní pravidelné hlášení pobytu a navštěvování psychiatra. Jakékoliv pochybení (odmítnutí doporučené farmakoterapie nebo porušení pravidel) vězení nebo léčebna. 

Ať mi někdo tedy řekne, jak jsou ženy diskriminovány. Já to nechápu ...

V současné době toto téma nabírá nových a zrůdných obrátek. Některé názory jsou tak zarážející, že se ani nedá pochopit, jak to může někdo vypustit z pusy.

Napište svůj názor.