Napište nám na: info@mysobe.cz |
Ženy otce vlasti - Čtyři ženy císaře Karla
Karel IV. Vždy dbal o dobrou pověst království i své osoby. Oženil se celkem čtyřikrát a až na první svatbu si nevěsty vybíral tak, aby vždy šlo o politicky a dynasticky výhodný sňatek.
Blanka z Valois
První sňatek domluvil Karlovi jeho otec, Jan Lucemburský. Šlo o francouzskou infantku Blanku z Valois. Jedním z hlavních důvodů proč se domluvila svatba bylo to, že Blanka byla sestrou budoucího krále Francie Filipa IV.
Karel, tehdy ještě Václav, si Blanku bral v sedmi letech. Pak byli na nějakou dobu rozděleni. Sňatek došel naplnění až ve čtrnácti letech.
Blanka měla velmi dobré vzdělání, byla velmi bystrá a velmi rychle se po příjezdu do Čech naučila nejen německy ale i česky. Stála Karlovi po boku v časech dobrých i těch zlých, a to především po příjezdu do Čech, které byly dost zdivočelé. Díky tomu si ji poddaní velmi rychle oblíbili.
S Karlem ji pojilo velmi silné pouto, a také zřejmě skutečná láska. Blanka však zemřela velmi brzy, ve věku 31 let. Zanechala po sobě dvě dcery Markétu a Kateřinu a manžela, který pro ni velmi truchlil
Anna Falcká
Ač Karel velmi truchlil po své první ženě, věděl, že potřebuje mužského dědice. Po roce od Blančiny smrti si vyhlédnul Annu Falckou, dceru Rudolfa Falckého. Tímto sňatkem si Karel rozšířil panství o Horní Falc, který byl západně od českých hranic.
Anna Falcká nepokračovala v tradici oblíbenosti mezi poddanými. Údajně měla velmi nepříjemný hlas a bohužel ani chováním nebyla Čechům moc po chuti. Co se týče inteligence a charismatu, prý nemohla konkurovat zbožňované Blance. Avšak pro je to, že Karla zřejmě velmi milovala.
I když šlo o pouze politický sňatek dala Anna Falcká Karlovi to, co Blanka nestihla, syna. Bohužel Václav brzy zemřel.
Toto manželství zřejmě nebylo příliš šťastné a ani dlouhé. Necelé čtyři roky po svatbě Anna spadla z koně a zabila se.
Anna Svidnická
To že Karel po své další ženě příliš netruchlil, ukazuje to, že další sňatek proběhl už za čtyři měsíce. Jeho novou vyvolenou se stala Anna Svidnická. Teprve třináctileté dívenka přinesla Karlovi věnem Svidnické vévodství.
Zajímavostí u této Anny je to, že díky jejímu nízkému věku si ji Karel podstatě mohl vychovat k obrazu svému. Dokonalá manželka Otce vlasti - formoval nejen její chování ale i charakter. Anna byla velmi inteligentní a hluboce křesťansky věřící.
Další zajímavostí je to, že Anna byla původně zaslíbena Karlovu synovi Václavovi, ale když zemřel, vzal si Annu sám.
Dobové kroniky hovoří o tom, že Karel Annu miloval, nejspíše se jako stárnoucí muž zamiloval do dospívající krásy a především inteligence a pokory své paní.
Anna dala Karlovi dvě děti. Dceru Alžbětu a vytouženého dědice trůnu Václava. Bohužel zemřela při porodu i s třetím dítětem. Od svatby uběhlo jen devět let.
Eliška Pomořanská
Další ženu našel Karel opět až za rok. Stala se jí vnučka polského krále a dcera pomořanského vévody Bogislava, Eliška.
V tomto případě šlo o velmi temperamentní a urostlou ženu. Byla velmi dominantní, energická a rázná.
Velmi těžce nesla to, že Karel protěžoval prvorozeného syna na úkol dětí, kterému porodila ona – šlo o šest dětí, dvě dcery a čtyři syny.
Zajímavostí Elišky Pomořanské je její záliba v lámání mečů a ohýbání podkov. Dle pověstí se tím sám císař chlubil na oslavách a nechával manželku její umění předvádět.
S císařem prožila závěr jeho života, šlo o harmonické partnerství, i když se objevovaly i divočejší chvíle, především v době kdy Karel nejvíce hýčkal svého prvorozeného syna. Eliška tušila že tohle nikdy nemění i když věděla, že její děti jsou možná o něco schopnější.
Přežila Otce vlasti o dlouhých patnáct let a zemřela v ústraní v věnném městě královen Hradci Králové.
Autorka: Mgr. Markéta Cieslarová